ÇEVİRİCİ (İNVERTÖR)


Eviriciler (İnvertörler)
En temel haliyle inverter nedir sorusunun cevabı, her elektrik sisteminde görülebilecek, akım dönüştürücü ve düzenleyici olarak kullanılan cihaz olarak verilebilir. Inverter, sisteme gelen doğru akımı kullanılabilir kılmak için alternatif akıma çevirir. Bir örnekle anlatmak gerekirse daha anlaşılır olabilir. Elektrik şebekesinden gelen çok yüksek gerilimli akım binalardaki prizlerde kullanmanın mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu çok büyük enerjiyi prizlerde standart olarak 220V’da kullanabilmek için dönüştürülmesi gerekiyor. Tam burada devreye inverter yani akım dönüştürücü cihazlar devreye giriyor. doğru akım üreten güneş enerjisi kaynaklarını alternatif akıma  (şebeke akımına) çeviren, sistemin kalbi niteliğinde ürünlerdir. 

• On-Grid (Şebeke içi): Güneş panellerinden gelen doğru akımı alternatif akıma çevirerek şebekeye satış yapabilen veya şebekeye verebilen invertörlerdir

Off-Grid (Sebeke dısı): Günes panellerinden gelen doğru akımla aküleri sarj edip.Akülerden aldığı doğru akımı alternatif akıma çeviren invertörlerdir.